Żywotność sprzętu elektronicznego spadła, w porównaniu z poprzednim dziesięcioleciem. Firmy znalazły sposób na prosty zarobek- w cenie wartości porządnego sprzętu otrzymujemy produkty o słabszej jakości, które są podatne na awarie niedługo po zakończeniu okresu gwarancji. Biura Rzeczników Praw Konsumenta na całym świecie walczą, by jakość produktów była lepsza, a co za tym idzie, mniejsza ilość szkodliwych elektrośmieci trafiała na wysypiska. Konsumenci są coraz bardziej świadomi, jaki wpływ na ekosystem mają ich decyzje. Dlatego właśnie, nabywając telefon, warto o niego dbać, by służył przez długie lata.
Pobieranie aplikacji mobilnych, codzienne korzystanie z Internetu i zasobów telefonu, testowanie funkcji- to wszystko powoduje, że urządzenie jest narażone na zainfekowanie wirusami. Ważne jest zatem, by pobrać odpowiedni program antywirusowy, który będzie chronił smartfon przed szkodliwym oprogramowaniem ukrytych aplikacji. Często mówimy też, że telefon „wiesza się” po dłuższym użytkowaniu i korzystanie z telefonu staje się irytujące. Zacinanie się urządzenia może być spowodowane zbyt małą ilością miejsca na dysku oraz dużą ilością pobranych plików i aplikacji. Dużym obciążeniem dla telefonu jest także wykonywanie przez system wielu zadań jednocześnie. Kilka procesów działających również w tle, może mieć wpływ na prędkość działania. Telefon nie będzie się grzał, jeśli zminimalizujemy ilość działających procesów. Dla przykładu, lokalizacja NFC lub bluetooth nie muszą być włączone permanentnie. Można je włączać na czas użytkowania. Za spowalnianie działania aplikacji mobilnych w smartfonie odpowiedzialne jest jest zużywanie RAM-u. Poleca się zainstalowanie aplikacji czyszczącej, która pomoże zniwelować zdublowane pliki i usunąć zbędne pliki z pamięci podręcznej. Korzystanie z telefonu powinno stać się wówczas przyjemniejsze.
Telefon komórkowy już dawno przestał być jedynie narzędziem komunikacyjnym. Wiele osób korzysta z niego w celach rekreacyjnych i organizacyjnych. Użytkowanie smartfona powinno sprawiać przyjemność, a nie być powodem do irytacji i zniecierpliwienia.